Požiadať o pomoc

AKÁ BY MALA BYŤ NAŠA REZERVA?

Na finančnú gramotnosť sa v poslednom čase kladie veľký dôraz. Čo si má človek pod týmto pojmom ale predstaviť, zostáva veľakrát nejasné. Odborníci radia, akými pravidlami je dobré sa riadiť. „Dobrou pomôckou na to, ako čo najlepšie hospodáriť s rodinným rozpočtom je priblížiť sa k pravidlu 10, 20, 30, 40“, povedal Maroš Ovčiarik z Finančného kompasu. To znamená, že ak náš celkový príjem je 100%, aspoň 10% príjmu by malo odchádzať na tvorbu krátkodobých rezerv rodiny, aspoň 20% zase na tvorbu dlhodobých cieľov (napr. dôchodok, zabezpečenie detí a pod.), 30% by malo byť použitých na splácanie hypoték, úverov alebo iných záväzkov a 40% je určených na bežnú spotrebu.

Inštitút pre výskum práce a rodiny upozorňuje na to, že Slováci často riešia financie až potom, keď sa niečo stane, čo už býva neskoro. Odporúčajú preto ľuďom, aby si svoje financie plánovali dopredu.

Viac informácií k danej téme si môžete pozrieť kliknutím na nasledujúci odkaz: https://www.noviny.sk/ekonomika/309188-zivot-od-vyplaty-do-vyplaty-odbornici-radia-ako-sa-tomu-vyhnut.

ZDROJ: Noviny TV JOJ